Oni koji su ovih dana produžili registraciju vozila, platili su nešto veću sumu, a razlog za to je poskupljenje obaveznog osiguranja. Nove cene su sada više za oko pet odsto.
Osiguravači su za novo poskupljenje dobili saglasnost Narodne banke Srbije.
Centralna banka uvažila je argumente osiguravača i u aprilu odobrila novo povećanje cena u skladu sa propisima.
– Udruženje osiguravača Srbije je, nakon dobijanja prethodne saglasnosti Narodne banke Srbije, usvojilo minimalnu tarifu premije osiguranja od autoodgovornosti, saglasno zakonu. Društva za osiguranje su zatim donela svoje pojedinačne tarife premija tog osiguranja kao akt svoje poslovne politike – naveli su za Euronews Srbija u NBS.
Bez tog obaveznog osiguranja se ne može registrovati vozilo.
Cena obaveznog osiguranja se određuje na osnovu snage motora i premijskog stepena.
Prethodno poskupljenje je bilo prošle godine kada je Narodna banka Srbije dozvolila osiguravajućim kućama da cenu podignu do 15 odsto.
NBS dala saglasnost u aprilu
Udruženje osiguravača Srbije je Narodnoj banci Srbije podnelo zahtev za davanje saglasnosti na povećanje minimalne tarife premija za osiguranje vlasnika motornih vozila od odgovornosti za štete pričinjene trećim licima i premijski sistem za osiguranje vlasnika motornih vozila od odgovornosti za štete pričinjene trećim licima.
Osigiravači su, kako dodaju u NBS, za to poskupljenje dali i obrazloženje.
– Podnetim zahtevom predloženo je povećanje premije osiguranja od autoodgovornosti iz potrebe za pokrićem uvećanih troškova poslovanja odnosno uvažavajući uticaj inflatornog pritiska koji je posebno bio izražen tokom 2022. godine, a koji i pored svih mera usmerenih na racionalizaciju i optimizaciju troškova (uključujući i opsežne kontrolne aktivnosti koje je sa ciljem smanjenja troškova sprovođenja u osiguranju od autoodgovornosti Narodna banka Srbije sprovodila tokom 2019. i 2020. godine, a koje su omogućile i povećanje bonusa tokom 2020. godine odnosno umanjenje premije od pet do 10 odsto za one vlasnike motornih vozila čijom upotrebom u saobraćaju nije prouzrokovana šteta) nije omogućio njihovu optimizaciju – naveli su u NBS.
Dodaju da rast premije osiguranja izazvan inflacijom, odnosno njenim uticajem na troškove poslovanja društava za osiguranje, nije u prethodnom periodu bio prisutan samo u segmentu osiguranja od autoodgovornosti, već i u segmentu ostalih usluga koje pružaju društva za osiguranje, pri čemu se taj rast premije s obzirom na dobrovoljnost tih usluga osiguranja, odvijao u prethodnom periodu i bez prethodne saglasnosti regulatora.
– U slučaju osiguranja od autoodgovornosti, Narodna banka Srbije je iskoristila postojeća zakonska rešenja i svoju ulogu kao supervizora i sprovedenom analizom tokom 2022. godine utvrdila da sprečavanje povećanja premije u tom trenutku neće negativno uticati na stabilnost poslovanja društava, ali ni na obavezu izvršenja prava iz ugovora o osiguranju od autoodgovornosti, ali će doprineti merama Narodne banke Srbije na suzbijanju tada značajnog rasta inflacije – kažu u NBS.
Navode da su mere Narodne banke Srbije dale rezultate i da se inflacija tokom ove godine vratila u granice cilja, što ima pozitivan makroekonomski uticaj ne samo na tržište osiguranja već na celokupnu privrednu aktivnost u Republici Srbiji.
– Uvažavajući navedene argumente, ali pre svega i činjenicu da je povećanje koje je predložilo Udruženje osiguravača Srbije u okviru ograničenja propisanih Zakonom o obaveznom osiguranju u saobraćaju, kao i da neće negativno uticati na sredstva namenjena za rešavanje odštetnih zahteva odnosno isplatu naknade iz osiguranja, NBS je, saglasno članu 108. stav 2. navedenog Zakona, u aprilu dala saglasnost za predloženo povećanje minimalne tarife, odnosno njeno uvećanje za 5,26 odsto – kažu u NBS.
Šta kažu u Udruženju osiguravača
Na pitanje zbog čega je bez ikakve najave ponovo povećana cena obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, iz Udruženja osiguravača Srbije su za emisiju SAT koja se emituje na RTS naveli da je poskupljenje obaveznog osiguranja autoodgovornosti uzrokovano inflatornim pritiscima, koji se odnose kako na isplatu šteta oštećenim licima, tako i na troškove sprovođenja osiguranja.
– Naime, poznata je činjenica da je u poslednjih nekoliko godina došlo do značajnog poskupljenja radnog časa u servisima za popravku motornih vozila. Inflacija je dovela do značajnog povećanja cena rezervnih delova, a istovremeno cene polovnih vozila koje služe kao reper za obračun šteta su takođe u porastu – navodi se u odgovoru.
Dodaju da sve navedeno posledično dovodi do porasta i frekvencije šteta, jer je u poslednje vreme zabeleženo napuštanje prakse rešavanja čak i najsitnijih oštećenja dogovorom između učesnika saobraćajne nezgode, već se zbog cene rezervnih delova i povećanih troškova popravke u servisima gotovo sve štete rešavaju preko osiguranja.
– Sa druge strane, troškovi sprovođenja osiguranja rastu, a kao najočiglednije primere navodimo rast energenata, zarada zaposlenih, zakupnina, cena IT usluge i slično – naveli su u Udruženju osiguravača Srbije.
Na pitanje koliko je ta usluga u proseku poskupela u odnosu na cene koje su važile do maja, u Udruženju osgiravača Srbije su rekli da je poskupljenje premije polisa obaveznog osiguranja autoodgovornosti bilo linearno i iznosilo je 5,26%.
euronews