Room 2559790 1920

Društvo psihologa traži ograničenja u reklamiranju kockarnica…

„Smatramo da bi bilo važno pokretanje inicijative za restrikcije u  reklamiranju kockarnica, zabranu otvaranja kockarnica blizu škola, kao i zabranu da kockarnice budu sponzori sportskih manifestacija ili klubova…“

U Srbiji ima oko 33.000 automata za igre na sreću i više od 2.000 kladionica, podaci su koje je prošle godine objavio RTS. U Zakonu o igrama na sreću reklamiranju je posvećeno nekoliko stavova, iz kojih izdvajamo: oglašavanje igara na sreću „vrši se uz obaveštenje o zabrani učestvovanja maloletnih lica u igrama na sreću i odgovarajući tekst upozorenja o prevenciji bolesti zavisnosti“, a odredba ne važi ako je istaknut samo logo. Zabranjeno je reklamiranje u štampanim i elektronskim medijima koji su namenjeni maloletnim licima… i to bi otprilike bilo sve što zakon govori o reklamiranju.

Društvo psihologa Srbije je povodom, kako su naveli, ekspanzije reklama za kockarnice objavilo saopštenje za javnost koje prenosimo:

„Iako smo svesni da je kockanje bolest zavisnosti koja datira od davnina, treba skrenuti pažnju na to da je danas kockanje lako dostupno skoro svim slojevima društva.

Pored velikog broja igara na sreću koje su dostupne na televiziji, velikog broja otvorenih kladionica u skoro svim gradovima, dostupno je i onlajn klađenje. Laka dostupnost klađenja svakako otežava pojedincu koji želi da prestane da se kocka da se nosi sa bolešću zavisnosti jer je iskušenje preveliko, npr. više nije dovoljno samo izbegavati kladionice u toku njihovog radnog vremena, jer je kockanje konstantno dostupno otkako su kladionice otvorile i mogućnost onlajn klađenja. Ranije je ovaj način klađenja zahtevao fizičko uplaćivanje novca u ekspoziturama kladionica; međutim, to je značajno izmenjeno i olakšano uplatama i isplatama novca preko bankovnog računa.

Imajući sve pomenuto u vidu, posebnu pažnju skreću reklame koje potenciraju kockanje kao vid igre na sreću, a u kojima se ističe da će dobitak dovesti nekog do neizmernog bogatstva.

Reklame za kladionice snimaju istaknute javne ličnosti, odnosno osobe koje mogu biti značajni faktori oblikovanja ponašanja mladih.

Imajući u vidu da i istraživanja pokazuju relativno visoke stope zavisnosti među stanovništvom, a posebno kockanja, DPS reaguje javnom osudom reklamiranja kladionica.

Verujemo da bi u opšem interesu građana bilo veoma važno pokretanje inicijative za zakonske restrikcije u vezi sa  reklamiranjem kockarnica, zabranu otvaranja kockarnica blizu škola, kao i zabranu da kockarnice budu sponzori sportskih manifestacija ili klubova“.

Društvo psihologa kao primer navodi Španiju i Veliku Britaniju, kao zemlje koje su sprovele takve restrikcije, a zatim dodaje u saopštenju:

„Takođe, pošto u Republici Srbiji već postoje zakonske odredbe kojima se ograničava reklamiranje alkoholnih pića ili cigareta, zbog štetnih posledica po zdravlje i potencijalnog izazivanja zavisnosti, smatramo da se isti princip može i treba primeniti na reklamiranje kockarnica, s obzirom da se javno i neograničeno reklamiranje kockarnica može shvatiti i kao promocija zavisničkog ponašanja“, navodi se u saopštenju Društva psihologa Srbije.

R.V. krug.rs

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *