Na znamenitom mestu „Takovski grm“, danas je obeležena 208. godišnjica podizanja Drugog srpskog ustanka, pod vodjstvom kneza Miloša Obrenovića.
Današnju manifestaciju organizovao je Odbor Vlade Republike Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije u saradnji sa Ministarstvom odbrane i Vojskom Srbije i Opštinom Gornji Milanovac.
Obeležavanje godišnjice takovskog ustanka je počelo parastosom svim srpskim ustanicima, od 1804. godine do danas, koji su služili sveštenici Crkve Svete Trojice iz Gornjeg Milanovca.
Takodje, vence na spomenik ustanku, kod osušenog grma, položili su predstavnici Vojske Srbije, Ministarstva odbrane, predstavnici Moravičkog upravnog okruga, Opštine Gornji Milanovac i bratimljenih gradova iz Norveške i Severne Makedonije.
Nakon polaganja venaca, Dejan Kovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac pozdravio je prisutne na platou Spomenika “Takovski ustanak”, dodajući da je na ovaj dan pre 208 godina, sa ovog znamenitog mesta, uz mnogo neizvesnosti i napora započeto stvaranje moderne srpske države.
– Naši preci okupljeni oko ideala i slobode, svesni rizika sukoba sa mnogo jačim i brojnijim protivnikom, rešili su jednom za svagda da stave tačku na ropstvo, propadanje i sve izvesnije nestajanje. Od skupa kod Crkve-brvnare i stoletnog hrama u Takovu i čuvenih reči “Eto mene, a eto i vama rata sa Turcima” izgovorenih u Gornjoj Crnući, do slavnih bojeva na Ljubiću, Paležu, Kragujevcu, Karanovcu, Požarevcu i Dublju, malena Srbija je nakon samo par meseci stekla slobodu, zahvaljujući junaštvu njenih najhrabrijih sinova pod vođstvom Miloša Obrenovića. Strpljivo, diplomatski,odmoreno, ali i beskompromisno, u decenijama koje su sledile, bez prolivanja krvi, Miloševa Srbija je stekla ono što joj pripada. Haišerifima i beratima stekla je status autonomne kneževine u okviru Turskog cartsta. Ipak, ključna tekovina pomenutih procesa ogledala se u jednoj preko potrebnoj reči-miru. Danas, na početku treće decenije 21. veka, Srbija se nalazi pred mnogim iskušenjima, a mir, ravnopšravnost i uvažavanje je ono što tražimo, uz otvorenost prema svim ljudima čistog srca. Jedinstvo i sloga je ono što nam je najpotrebije. Neka nam svetli primer ljudi okupljenih pre više od 200 godina bude zvezda vodilja u danima koji slede. Bez Srbije nema ni nas, čuvajmo je, branimo i što je najvažnije, razvijajmo, neka je srećna godišnjica Drugog srpskog ustanka, Dan Vojske i Dan opštine Gornji Milanovac – zaključio je predsednik opštine.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Mile Karanović rekao je da Takovski ustanak treba posmatrati kao istinski državotvorni temelj i pečat narodnog jedinstva obnove srpske državnosti na kojoj počiva savremena Srbija.
– Danas, savremena Republika Srbija poklanja punu pažnju očuvanju dostojanstvenog sećanja i Drugog ustanka. Pored stalnih aktivnosti na zaštiti vojnih memorijala i mesta stradanja, Srbija poseban značaj poklanja obrazovanju iz oblasti nacionalne i opšte vojne istorije, kao i podržavanju programa iz oblasti nauke, kulture i prosvete koji treba da daju doprinos sagledavanju i poznavanju perioda iz Drugog srpskog ustanka. Takovo nije mesto koje nas okreće prošlosti, već boljoj budućnosti u kojoj će, umesto stradanja, gospodariti život, umesto smrti rađanje, umesto ratova, stvaralaštvo i boljitak, razvoj privrede, poljoprivrede i sela. Savremena Srbija koju državnički, odgovorno i mudro vodi vodi predsednik Aleksandar Vučić i u čije je stvaranje utkan i ovaj veliki događaj, opredeljena je da živi u miru i saradnji sa demokratskim državama, evropski opredeljena, zasnovana na poštovanju zakona ličnih i građanskih prava i sloboda – naglasio je Karanović.
Odata je počast ustanicima koji su pod vođstvom Miloša Obrenovića krenuli u borbu protiv Turaka 1815. godine uz svečani program u istorijskom Takovu.
DRUGI SRPSKI USTANAK
Na skupu starešina u Takovu, pre tačno 208 godina, 23. aprila 1815. godine, Miloš Obrenović objavio je početak novog ustanka za oslobođenje Srbije od Osmanske vlasti. Osmanlije su se, nakon dva meseca borbi, zadržali samo u Beogradu i u nekoliko utvrđenih gradova.
Veštim diplomatskim pregovorima Miloš Obrenović je do kraja 1815. godine, zaključio usmeni mir s Marašli Ali-pašom, po kojem je priznat za vrhovnog srpskog kneza. Mirnim putem, punih petnaest godina postepeno je izgrađivao autonomni položaj Srbije u okviru Osmanskog carstva i svoju vlast u Srbiji. Hatišerifom od 1830. godine Srbiji je priznata autonomija.
V. Popović,