Danijela 1

Dr Stanojević – Toplotni udar ili sunčanica: Kako ih razlikovati i šta je opasnije?

Tropske temperature i veoma visok UV očekuju nas ovog leta, što je posebno opasno za one koji se izlažu suncu jer mogu dobiti sunčanicu, pa i toplotni udar.

Leto
Foto: pixabay. Com

– S obzirom na to da je u celom svetu uočen trend izrazitog porasta temperature vazduha tokom letnjih meseci, kao i pojava dužih perioda izrazito toplog vremena- tzv. toplotni talasi o kojima ovih dana dosta slušamo, potreban je i poseban oprez i poštovanje preporuka za zaštitu od vrućina – kaže doktorka Danijela Stanojević, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu odraslog stanovništva, u Domu zdravlja G. Milanovac.

Ona ističe da ovakvi vremenski uslovi predstavljaju ozbiljan rizik po naše zdravlje a posebno za osetljive grupe stanovništva starije osobe, decu, trudnice, gojazne osobe, osobe koje boluju od hroničnih bolesti kao što su respiratorna oboljenja, bolesti srca i krvnih sudova, dijabetesa i radno aktivno stanovništvo koje je direktno izloženo dejstvu sunčevih zraka ili koji rade u nedovoljno rashlađenim prostorijama su pod velikim rizikom.

Leto vruce hot
Foto: pixabay. Com/selcukyildiz

Doktorka Stanojević savetuje:

– između 10h i 17h izbegavati boravak na otvorenom
– nositi bočicu sa vodom ( hladni slatki napici mogu brzo da nas rashladne ali nas ne rehidriraju na adekvatan način)
– lagana ishrana češći ,manji obroci bogati vitaminima i mineralima, voće, povrće
– nositi odeću svetlih boja od prirodnih materijala- obavezno zaštititi glavu i kožu
– umerena fizička aktivnost
– ujutru i noću provetravati prostorije u kojima se boravi
– klima uređaje podesiti tako da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperaturebude od 8 do 10 stepeni
– redovno održavati ličnu higijenu – tuširanje
– telo mazati kremama za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom.

Ona navodi da u slučaju prekomernog izlaganja sunčevim zracima može doći do tegoba kao što su jaka glavobolja, povišena telesna temperatura, pospanosti, vrtiglavice, umora, malaksalosti tj. sunčanice.

Sunčanica je blaži oblik, akutno oštećenje mozga izazvano sunčevim zračenjem, a toplotni udar je teži stepen i ne mora nastati direktnim izlaganjem suncu…već npr. u pekarama kod peći i slično.

Danijela 2

TOPLOTNI UDAR

– Do toplotnog udara dolazi kada se telo za relativno kratak period pregreje – tel. temperatura raste i preko 40C, koža je suva i topla bez znojenja, puls je ubrzan, disanje kratko i ubrzano, vrtoglavica, pada krvni pritisak, povraćanje i mučnina što sve vodi ka konfuziji i razvoju stanja šoka usled disfunkcije CNSa i gubitka mogućnosti termoregulacije. Toplotni udar se može češće razviti kod neopreznih vozača u pregrejanim automobilima bpr, radnicima u pekarama, pored toplih peći… – napominje doktorka Stanojević.

Prva pomoć:
– Osobu smestiti u hladovinu ili rashlađenu i zatamnjenu prostoriju .
– Postepeno rashlađivanje je bitno!
– Lagano polivanje vodom, stavljanje hladnih obloga na potiljak i glavu.
– Kontrolisati telesnu temperaturu.
– Obavezno davati hladne napitke – nikako kafu i alkohol.
– U slučaju pospanosti i gubitka svesti obavezno pozvati lekara.

Doktorka napominje da svi koji su mnogo na suncu od 10 do 17 sati kada je najvrelije mogu dobiti neku od pomenutih „letnjih boljki“, ali da su im podložnija deca i stariji ljudi. Zato apeluje da se tokom boravka na suncu zaštiti glava i lice šeširom i naočarima, nosi lagana pamučna odeća, koriste kreme za sunčanje sa visokim zaštitinim faktorom, pije dosta tečnosti i jede lagana hrana.

V. Popović, gminfo.rs

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *