Drva pod kucom

Kako pripremiti domaćinstvo za dolazak zime?

 

Proleće i jesen, prelazna godišnja doba, su periodi koji zahtevaju najviše radova, što vlasnici kuća odlično znaju. Dok se u proleće većina poslova koncentriše u bašti – priprema travnjaka, sadnja cveća, orezivanje voća, jesen je daleko kompleksnija i napornija. Tek kada odrastete shvatite da onaj dečiji sastav o jeseni ima toliko slojeva:

Da, lišće žuti i opada sa grana, ali treba ga skupljati ili makar razduvati. Da, pripremamo drva za ogrev, ali treba ih naseći i složiti na mesto gde neće kisnuti. Da, domaćice kuvaju džem i ajvar, ali neophodna su im ista ta isečena drva da založe smederevac ili agregat, za slučaj da nestane struje, jer najavljuju restrikcije. Toliko o lepotama jeseni u odraslom dobu.

Šalu na stranu, u nastavku pravimo pregled uređaja koji će vam olakšati poslove u domaćinstvu u predstojećim mesecima i godinama koje dolaze.

Duvač za lišće – za čistu i urednu okućnicu

Jedna od neizbežnih asocijacija na jesen, kao što smo u uvodu i spomenuli, je žuto lišće svuda oko nas. Tepih od šuškavog mekog lišća je romantičan, sve dok ne morate da izađete sa metlom i izgubite bar sat vremena na čišćenje, a ako zaduva vetar i više.

Kako ne biste gubili dragoceno vreme tu je duvac za lisce. Kod ovog uređaja razlikujemo dve funkcije – duvač skuplja lišće na gomilu, sa koje se dalje odnosi na predviđeno mesto, dok usisivač usitnjava i usisava lišće u vreću uređaja, automatski ga odstranjujući i štedeći na taj način vaše vreme (i vaša leđa). Duvači mogu imati samo funkciju duvanja ili mogu biti duplo funkcionalni, što je opcija koju preporučujemo. Ako usisivač ima funkciju usitnjavanja pride, lišće se može koristiti kao prirodno đubrivo za poboljšanje kvaliteta tla ili za prihranu biljaka.

Duvači za lišće dostupni su u dve verzije napajanja – električni i motorni pogon. Kao i kod svih uređaja, motorni pogon garantuje jaču snagu i nesmetano kretanje, dok je električni pogon neškodljiv po životnu sredinu, jer nema emisije štetnih gasova. 

Motorna testera – za pripremu drva za zimu

Motorne testere su moćan alat. I uz odgovarajuće bezbednosno znanje, motorna testera može biti nezamenljiva, jer štedi vaše vreme na čitavom nizu zadataka – njome možete iseći drva za zimu, odseći drvo koje ugrožava vaš krov, pripremiti komad drveta za dalju obradu ili odseći opasne grane koje prelaze zid vašeg dvorišta i povređuju prolaznike.

Motorne testere dolaze u različitim veličinama, od malih električnih modela (neki sa kablovima, neki sa baterijama) do pozamašnih modela koji imaju motorni pogon, namenjenih za teži rad. Benzinske motorne testere su moćni uređaji, ali električne i akumulatorske ih prate u stopu i mogu podjednako efikasno da preseku sve materijale kao i benzinski modeli.

Cene su često u korelaciji sa veličinom — veće testere sa dugačkim sečivom obično su skuplje od manjih modela napravljenih za skromnije potrebe. Naš savet je da izaberete model koji po svojoj snazi odgovara poslovima za koje nameravate da je koristite. Snaga motorke se izražava u konjskim snagama a modeli koju imaju 3 i više konjskih snaga se već mogu smatrati adekvatnim i za profesionalnu upotrebu. U svakom slučaju 3 KS je dovoljna snaga za hobi korisnike, dok je za ozbiljnije poslove, recimo seču drveća u šumi, potrebno uzeti jači motor. 

Rukovanje motornom testerom lako može dovesti do ozbiljnih povreda, čak i onih fatalnih, stoga je neophodan oprez i poštovanje instrukcija proizvođača. Kupite model koji je opremljen bar osnovnim sigurnosnim sistemima, kao što su sigurnosna kočnica za povratni udar, hvatač lanca i ručka koja pruža maksimalnu zaštitu u slučaju pucanja lanca. 

Agregati za struju – za slučaj restrikcija

Poslednjih meseci se šuška da bi ove zime moglo biti restrikcija struje, što je naročito nezgodno ako se grejete na struju ili radite od kuće i neophodan vam je pristup računaru 24h dnevno. Ne očajavajte – čak i ako bude restrikcija agregati rešavaju vaš problem.

Agregati za struju su u osnovi nalik na male elektrane. Oni proizvode električnu energiju na licu mesta, kao zamenu ili dopunu električnoj energiji koju dobijate iz električne mreže. Oni sagorevaju gorivo da bi stvorili kretanje, ili mehaničku energiju, i pretvaraju je u električnu energiju. Ovi uređaji imaju dve glavne komponente: motor sa unutrašnjim sagorevanjem i alternator.

Baš kao i motoru sa unutrašnjim sagorevanjem automobila, motoru agregata je potrebno gorivo za rad. Dizel, gas, propan, benzin i biogoriva su uobičajene opcije.

Čak je i mali agregat obično dovoljan da napaja sva svetla, elektronske uređaje i male uređaje u prosečnom domu. Veličina kućnog generatora zavisi od toga koliko električne energije koristite – poželjno je da snaga agregata bude bar 10% veća od snage svih planiranih potrošača u kući. 

Postoje i agregati koji omogućavaju automatsko pokretanje u slučaju nestanka struje. Uređaj koji je namenjen toj svrsi se povezuje na ATS konektor i u slučaju nestanka struje potpuno automatski pokreće agregat i priključuje ga na kućnu elektro mrežu.

Uz ova tri uređaja, s posebnim akcentom na poslednji, dočekaćete sve scenarije spremni, zato istražite vaše opcije još danas.

PR tekst

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *