Više desetina vozila (oko 50) organizovano je danas nešto posle 13 sati krenulo iz Milanovca za Kragujevac, gde se održava petnestočasovna protestna blokada pod nazivom „Sretnimo se na Sretenje“, na koju su pozvali studenti u okviru svoje višemesečne pobune protiv sistemske korupcije, a nakon fatalnog pada nadstrešnice novosadske železničke stanice, kao i zbog fizičkih napada na studente u blokadama.
Automobili su se najpre okupili na Trgu kneza Mihaila, da bi kolona krenula niz glavnu ulicu i nastavila dalje ka izlazu iz grada. Kako saznajemo, značajan broj Milanovčana takođe se danas automobilima uputio u susedni grad mimo organizovanog polaska sa trga, a njih oko tridesetak rano jutros pošlo čak i je pešice (opširnije u povezanom tekstu).
„Sretenje je dan kada se sreću zima i leto, ropstvo i sloboda, bezakonje i ustav“ rečenica je kojom su studenti Univerziteta u Kragujevcu pozvali svoje kolege i druge građane u goste. Mnogi studenti i maturanti iz brojnih gradova Srbije poslednjih nekoliko dana, pod vrlo nepovoljnim veremeskim uslovima, do prestonice Šumadije išli su pešačeći, neki po više desetina, pa i stotina kilometara, poput onih iz Niša i Novog Pazara.
Ovaj skup nastavak je velikih protesta za ispunjenje pet studentskih zahteva, kojima se traži procesuiranje korumpiranih predstavnika vlasti, nezavistan rad organa pravosuđa, javno otvaranje svih dokumetana iz poslova države sa privatnim izvođačima kapitalnih infrastrukturnih radova u Srbiji, otkrivanje i procesuiranje svih napadača na studente.
Smatra se da će sretenjski skup u Kragujevcu biti najveći do sada. Prethodile su mu protestne blokade na Slaviji, zatim Autokomadi, mostova u Novom Sadu i Nišu, uz čitav niz gotovo svakodnevnih okupljanja ispred sedišta (ne)slobodnih institucija, poput sudova, medijskog javnog servisa, BIA-a, tužilaštava, kao i petnaestominutnih odavanja pošte žrtvama korupcije u 11.52h na javnim mestima.
Škole i univerziteti su u potpunim ili delimičnim obustavama rada, a podrška studnetima stiže iz gotovo svih sfera društva, od profesora, lekara, preko poljoprivrednika, advokature, do sportista, glumaca i političara iz opozicije.
Samo u četiri, od ukupno 174 opštine/grada u Srbiji, do sada nisu zabeleženi izlasci stanovništva na ulice radi podrške studentima. Protesti u Milanovcu takođe traju iz nedelje u nedelju, prvi sledeći zakazali su maturanti i studneti za sutra od 17 sati.
Sretenjski Ustav obnarodovan je upravo u Kragujevcu, na Skupštini održanoj 14. februara 1835. Predstavljao je najmoderniji demokratksi narodni ustav tadašnje istočne Evrope. Ukinuo je feudalno uređenje, robovske odnose i podelio vlast na tri nezavisne grane: zakonodavnu, izvršnu i sudsku, ograničivši apsolutističku vladavinu kneza (sve ono što studenti zapravo traže i danas).
Stavljen je van snage posle samo 55 dana, pod pritiscima Rusije, Austrije i Turske. Datum usvajanja Sretenjskog ustava, 15. februar, obeležava se kao Dan državnosti Republike Srbije.
Paralelno, kao proslavu tog praznika, državni vrh zakazao je okupljanje u Sremskoj Mitrovici, prethodno u Orašcu. Obraćanja počinju u 16 sati. Najavljeno je tom prilikom i usvanje Deklaracije o Vojvodini. Tokom dana na prilasku ovom gradu zabeležen je veliki broj autobusa sa pristalicama srpskih vlasti, najviše iz Bosne.
povezani tekstovi:
Milanovački studenti i maturanti s kolegama iz Čačka krenuli peške za Kragujevac
Tridesetak Milanovčana krenulo jutros peške za Kragujevac
Novi protest milanovačkih maturanata i studenata u nedelju
M.M.V.P.GMInfo.rs