EVROPSKA NEDELJA PREVENCIJA RAKA GRLIĆA MATERICE
Evropska nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se od 23. do 29. januara 2023. godine, a cilj je podizanja svesti žena o raku grlića materice i o svom reproduktivnom zdravlju, kao i da koriste dostupne mere primarne i sekundarne prevencije.
Ovogodišnji slogan kampanje je „Rak grlića materice, rak koji možemo sprečiti“.
Nosilac kampanje je Evropska asocijacija za rak grlića materice, a Srbija je od samog početka uključena u obeležavanje te značajne nedelje.
Osnovna poruka svim ženama je da je rak grlića materice maligna bolest koja se može sprečiti: „RAK GRLIĆA MATERICE – RAK KOJI MOŽEMO SPREČITI”.
Tim povodom razgovarali smo sa dr Bojanom Pavlovićem, ginekologom Odeljenja za zdravstevnu zaštitu žena, Doma zdravlja Gornji Milanovac.
Prema rečima doktora Pavlovića, u Srbiji, na godišnjem nivou, umre oko 500 žena od karcinoma grlića materice.
– Srbija je među prva tri mesta u Evropi, po broju ove bolesti, u zadnjih deset godina. Karcinom grlića materice je jedan od najčešćih malignih tumora žena koji je na našim prostorima treći po učestalosti (iza karcinoma dojke i pluća), dok je u razvijenim zemljama znatno ređi, Recimo u SAD je osmi tumor po učestalosti… Dva su osnovna tipa ovog malignog tumora: Skvamocelularni – nastaje od ćelija pločastog epitela i čini 85-90% svih tumora i Adenokarcinom – nastaje od žlezdanog epitela i čini 10-15% tumora. Najveći broj obolelih žena je iz starosne grupe od 35 do 45 godina.
Doktor Pavlović ističe da je taj karcinom jedini verifikovani karcinom čiji se uzročnik zna.
– Najveći faktor rizika je HPV (humani papiloma virus) infekcija, a zatim pušenje, HIV, druge polno prenosive bolesti (hlamidija npr.) i imunodeficijentna stanja organizma (intenzivna terapija kortikosteroidima), rano stupanje u seksualne odnose, promiskuitet ili odnosi bez zaštite. Poznato je preko 150 sojeva tipova HPV (humani papiloma virus) od kojih je nekoliko svrastano u visokorizičnu grupu tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45 i oni su najodgovorniji za nastanak karcinoma.
On navodi da od pojave početnih lezija pa do ispoljavanja simptoma može da prođe čak i 20 godina. Vaginalno krvarenje, krvarenje nakon odnosa (kontaktno krvarenje) i bol tokom odnosa mogu da ukažu na prisustvo tumora.
– Veoma je važno reći da ukoliko se na vreme otkrije lezija na samom grliću materice, onda je on 100 odsto izlečiv. Tek kada bolest uzme maha i kada se jave druge pojave na organima karlice ili ženskog reproduktivnog organa, onda je prognoza mnogo teža. A lek da do toga ne dođe je preventiva – ocenjuje Pavlović.
Redovni pregledi (skrining) imaju za cilj da promene na grliću materice pronađu rano, pre nego što prerastu u rak, onda kada mogu lako da se otklone.
– Gledajući iz godine u godinu procenat pregleda je znatno veći nego ranije. Žene dolaze jednom godišnje na sistematske preglede ali postoje i skrinig pregledi. U tom slučaju žene se pozivaju telefonom jednom u tri godine i tada se primenjuju dve metode, a to su Papanikolau test i kolposkopija.
HPV vakcinacija smanjila je stopu obolevanja od raka grlića. Ova vakcina je preporučena za uzrast od devet do 19 godina, s tim da je naznačeno da je najbolje da se primi u uzrastu do 14 godina, pre prvih seksualnih odnosa.
Od ove godine, u Srbiji, po prvi put HPV vakcina je besplatna za dečake i devojčice, uzrasta od devet do 19 godina.
Kako GMinfo saznaje Odeljenje za zdravstvenu zaštitu žena broji oko 25.000 zdravstvenih kartona, a sve te osiguranice, sa područja milanovačke opštine, usmerene su upravo na samo ovog jednog doktora – ginekologa Bojana Pavlovića.
Za izabranog lekara u ovoj službi za Pavlovića se opredelilio do 8.000 sugrađanki.
Prema njegovim rečima, dnevno obavi i do 50 pregleda. S tim što je uz to potrebno uklopiti i intervencije, uzimanje briseva, kolposkopije ili preglede ultrazvukom.
V. Popović,