Javno komunalno preduzeće (JKP) Gornji Milanovac ne pravi vodu, već obavlja distribuciju količina koje su na raspolaganju iz regionalnog sistema „Rzav“ i sa tri lokalna sistema (banjanski, brezanski i vujanski), a prema hidrometeoroliškim uslovima, koji su duži vremenski period vrlo loši; vode jednostavno na tim vodozahvatima nema dovoljno“, poručio je, osim ostalog, danas direktor JKP-a, Ivan Lazić.
– Dugoročno rešenje stabilnog snabdevanja vodom bila bi izgradnja akumulacije „Svračkovo“ na Rzavu. Ulaganja u manje lokalne vodozahvate u opštini ne bi bilo isplativo. Sa cenom od 55 dinara po litru u Gornjem Milanovcu i ne može se računati na kapital koji bi bio investicioni za lokalnu infrastrukturu kada 38 dinara od toga odmah ode na plaćanje struje, imamo mnogo pumpi koje troše električnu energiju na dizanje vode po svim visinskim zonama. Ivan Lazić
On je apelovao na sugrađane da se prema radnicima JKP odnose pristojnije, jer zaposleni u JKP rade sve kako bi izvukli maksimum iz minimuma, posebno na terenu uklanjajući kvarove. Takođe, apeluje da pojedini građani ne prete JKP-u batinama i ne havarišu automobile radnika preduzeća po gradu.
– Doticaji vode iz svih pravaca su izuzetno smanjeni, a razlog tome je nepovoljna hidrološka situacija. Osnovni pravac, „Rzav“, sa koga možemo maksimalno povući 120 litara po sekundi, danas je samo 67 litara. Kapacitet „Banjana“ je takođe 120 litara u sekundi, a trenutno daje 25 litara, – naveo je Lazić.
Osnivači JP „Rzav“: Čačak, Arilje, Lučani, Požega i Gornji Milanovac, na dnevnom nivou dobijaju raspored količina vode koja im sleduje za distribuciju.
Ukupna količina vode u fabrici „Rzav“ u Arilju tog dana se procentualno deli na osnivače JP „Rzav“. Najveću količinu dobja Čačak, kao grad koji najviše učestvovao u formiranju i izgradnji tog preduzeća.
U idealnoj situaciji, od ukuno 1200 l/s sa „Rzava“, za Arilje je predviđeno 100 l/s, za Požegu 200 l/s, za Lučane 150 l/s, za Čačak 600 l/s i za Milanovac 150 l/s.
Sadašnji vodosistem „Rzav“ je samo polovina planiranog projekta. Ta fabrika vode bila bi kompletna samo s velikom veštačkom akumulacijom na brani „Svračkovo“ kod Arilja. Ali ta brana još nije izgrađena, iako je JP „Rzav“ osnovan 1987. a gradnja brane je, sa rokom završetka od 5 godina, počela 2012.
Na pitanje novinara da li je moguće izgraditi manje lokalne rezervoare, koji bi poslužili u sušnim periodima, dok se čeka „Svračkovo“, Lazić je rekao:
– Mislim da je izgradnja tih vodozahvata nemoguća ako nemate recipijenta, a to je reka. Mi sa Despotovice ne možemo da zahvatamo vodu za korišćenje, a sa Dičine već zahvatamo za „Banjane“. Izgradnja nekih infrastrukturnih objekata na postojećim rekama bila bi bacanje novca, a naslanjanje vodosnabdevanja na arteške bunare i izvore nije uopšte jeftino. Pravo rešenje ovog problema je čekati „Svračkovo“. Milanovačka opština je oslonjena na to u Strategiji razvoja vodosnabdevanja, koja je rađena 90′ godina, kada je i uveden „Rzav“.
Zašto onda Čačak i druge opštine na sistemu „Rzav“ nemaju restrikcije vode, a Milanovac uveliko ima, Lazić kaže:
– Čačak ima Moravu sa koje može da zahvata i preradi dovoljno vode za ovakve situacije, Arilje je i samo na Velikom Rzavu, dok Milanovac oskudeva što se tiče većih rečnih tokova, mi nemamo takve mogućnosti. Međutim, ovih dana i njih čeka situacija kao što je naša, jer padavina odavno nema. Ako ih bude tokom vikenda, kako se stidljivo predviđa, možemo svi očekivati neko poboljšanje.
Na pitanje šta misli o komentarima sugrađana da opština iz nekog razloga ne poručuje dovoljno vode sa „Rzava“ kao ranije, rekao je:
– Ponoviću, mi ne poručujemo vodu, mi dobijamo, kao i drugi gradovi, onoliko vode koliko nam procentualno sledi od ukupne količine vode u datom trenutku. Prosečno od JP „Rzav“ godišnje dobijemo između 2 i 2,5 miliona kubnih metara vode.
A da li ima šta da kaže na teorije da opština i JKP „čuvaju ili prodaju vodu za neka treća lica i usluge“, pa da to zapravo dovodi do preuranjenih restrikcija kad je suša, kratko je izjavio:
– Ja zaista ne vidim kako bi to bilo moguće.
Lazić je danas podsetio da je opština Gornji Milanovac u proteklih 7 godina zajedno sa JKP izvršila zamenu 20 km cevi. Ukupna dužina cevovoda JKP-a u opštini je 300 kilometara. Nakon 15 godina Brđani su dobili sistemsko vodosnabdevanje, prošle godine dovedena je voda na Rudnik, a spremno čekaju i izgradnju „Svračkova“.
Kompletna dokumentacija za rezervoare „Ponjavić 2“ i „Srčanik 2“ od po 1000 kubnih metara vode je spremna za izgradnju ta dva prihvatna bazena kada bude krenula voda sa „Svračkova“, najavljuje Lazić, dok se u Srčaniku trenutno menja 750 metara azbestnog cevovoda velikog prečnika. Sa tim kapacitetima opština bi konačno dobijala projektovanih 150 litara u sekundi sa „Rzava“, što je optimum potreba građana i privrede.
Lazić je napomenuo da su pucanja cevi tokom suša češća pojava zbog pucanja i sleganja tla, te promena pritiska u njima kada voda učestalo nestaje i dolazi, kao i vazdušnih džepova koji se u cevima stvaraju.
On je istakao da se svaki dan službe JKP-a trude da naprave što je moguće tačniji raspored isključenja za idući dan, ali da se stanje u JP „Rzav“ stalno menja, često i nakon napravljenog rasporeda, te da i kvarovi na cevovodu čine predviđanja dodatno težim.
V.P./M.M./GMInfo.rs
povezani tekst:
Proglašena vanredna situacija u celoj opštini zbog nestašica vode