Camera

Prikrivene kamere u milanovačkim selima snimaće ko stvara divlje deponije

Povećanje iznosa kazni, intenziviranje inspekcijskog nadzora terena i postupka otkrivanja tragova i dokaza o počiniocima, bile su mere koje je aktuelna lokalna milanovačka samouprava pokretala tokom prethodnih oko pet godina kako bi se utvrdilo ko baca smeće u šume i potoke na seoskom području i perifernim delovima grada.

Izbacivanje manjih, pa sve do istovaranja većih količina otpada različitog sadržaja na mestima u prirodi gde to svakako nije dozvoljeno niti predviđeno, formiralo je vremenom čak 315 divljih deponija na teritorji opštine Gornji Milanovac. Na tu brojku podsetio je predsednik opštine, Dejan Kovačević, kada je na pitanje GMInfa obrazložio jedan zanimljiv podatak, koji se mogao čuti na zasedanju Skupštine opštine u četvrtak, – protiv onih koji stvaraju divlje deponije, boriće se odskora i posebne nadzorne kamere.

– Te kamere će biti sakrivene i mi, naravno, nećemo otkrivati njihove lokacije. Dobićemo ih od Ministarstva zaštite životne sredine, kako za gradsko, tako i seosko područje, pa da vidimo ko to baca, – rekao je Kovačević. – Preko 24 miliona dinara godišnje utrošimo za redovno iznošenje smeća sa sela. Taj novac izvdajaju svi građani Milanovca, a benefit koriste samo oni koji na selu žive. Zbog toga ne smemo dozvoliti nesavesno ponašanje sugrađana koji prave divlje deponije, kad smo im već sve omogućili da otpad odlažu u adekvatne posude.

Još 2017. godine formiran je kompletan popis, neka vrsta katastra divljih deponija u opštini. Evidentirano je čak 315 hroničnih tačaka. Ove godine JKP, uz pomoć resornog Ministarstva, sa oko 5 miliona dinara troškova, čisti poslednjih 28, od koji će dobar deo, kako je Kovačević dodao, zemljišta gde je potpuno uništena vegetacija, biti rekultivisano i zasađeno novim rastinjem.

Prema njegovim rečima, posle toga milanovačka opština biće prva u Srbiji bez divljih deponija, i da se nove metode otkrivanja počinilaca, ali i radi preventive, moraju uvestii kako ceo taj posao ne bi bio uzaludan.

– Svakako više nikad nećemo dozvoliti da se stvaraju divlje deponije, – bio je izričit Kovačević i rekao da skriveni sitsem videonadzora u selima može pomoći pri otkrivanju počinilaca još nekih dela koja nanose komunalnu štetu. Naime, kako je naveo, nedavno su na seoskom području ukradene 33 plastične kante za smeće od po 240 litara, kao i 4 metalna kontejnera.

– Iznenađen sam, prosto mi je nemoguće, nenormalno, ne mogu da shvatim kako neko može to da zamisli i uradi, – izjavio je Kovačević. – Pretpostavljam da to nije otišlo daleko, već je završilo negde u tim selima. Nemamo dokaze, ali svakako apelujemo na policiju da ubrzaju taj postupak. Već imamo neke indicije, za nekoliko osoba, ali dok ne bude istraga gotova, ne mogu da govorim o detaljima. Ali svakako ćemo ih strogo kazniti. To je potpuno nepodnošljlivo ponašanje i nešto što niko ne može da opravda. Svi se borimo za zaštitu životne sredine, svima su nam „puna usta“ te teme, a niko neće od sebe da počne i da pruži svoj doprinos. – ocenio je predsenik opštine Gornji Milanovac.

M.Mijatović/GMInfo

Pratite nas i na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *