Sada možete da saznate šta sadrže kozmetički proizvodi koje koristite

Premier nikad brzi gm 600x130 1 104

Evropsko udruženje proizvođača i trgovaca kozmetičkih proizvoda i sredstava za ličnu negu „Cosmetics Europe“ pokrenulo je bazu podataka o sastojcima u kozmetičkim proizvodima za potrošače u Evropskoj uniji, a na raspolaganju je i kupcima u Srbiji. Baza sadrži skoro 30.000 pojmova, naučno potvrđenih, a za sada je dostupna na 14 jezika, uključujući i srpski.

Internet je, zahvaljujući ideji otvorenog znanja i mogućnosti da svako može da se uključi, preplavljen informacijama i savetima o kozmetici, često zbunjujućim, a neretko netačnim, pa i opasnim.

„Ideja je bila da se građanima pruže relevantne informacije o sastojcima u kozmetičkim proizvodima, o tome zašto su oni prisutni u kozmetici, koju ulogu imaju, u kojim se sve vrstama proizvodima mogu naći, da li su sintetički ili su prirodnog porekla“, objašnjava Jelena Pejčinović, direktor „Kozmodeta“ Srbija.

Dovoljno je upisati „Inki“ ime sa deklaracije proizvoda, što je zapravo međunarodno priznati naziv za kozmetički sastojak. Pored toga, pretraga je moguća i unošenjem uobičajenog imena koje se koristi za taj sastojak, grupe sastojaka ili grupe proizvoda.

Kada se izabere željeni pojam, dobijaju se informacije o poreklu sastojka, za šta se sve koristi u kozmetici, ali i u pravljenju nekih drugih proizvoda, koje su koristi od tog sastojka i drugo.

Možda nigde toliko ne važi pravilo predugovornog informisanja kao u kozmetici. Ako korisnik, recimo, dobije alergiju posle korišćenja neke kreme, to ne može da bude odgovornost trgovca.

„Mi smo imali svega nekoliko pritužbi potrošača, građana na kvalitet kozmetike. Nismo uspeli tih nekoliko primera da rešimo u korist potrošača, u smislu da smo dokazali da je potrošač bio u pravu. Kontaktirali smo svaki put prodavca, prodavac nam je dao neki smislen odgovor. Nismo imali neko nezavisno telo koje bi moglo da ispita slučaj“, navodi Dejan Gavrilović iz „Efektive“.

Udruženje „Kozmetiks Evropa“ razvilo je bazu u partnerstvu sa nemačkim Udruženjem za kozmetiku, toaletne proizvode, parfimeriju i deterdžente i francuskom Federacijom kompanija za lepotu. Plan je da se sadašnjih skoro 30.000 pojmova stalno osvežava i dopunjuje kao i da se proširi broj jezika na kojima će pretraga biti dostupna.

rts.rs

Podeli ovaj članak sa ostalim prijateljima