Savetovalište za obolele od dijabetesa, nakon kratkog zastoja zbog koronavirusa, nedavno je ponovo aktivirano u okviru Doma zdravlja Gornji Milanovac i nalazi se u zgradi Opšta I tj. u Ul. Tihomira Matijevića broj 1.
Zdravstveni radnici koji rade u Savetovalištu za dijabetes su lekari specijalisti opšte medicine i endokrinolozi.
– Imamo dobu saradnju sa doktorom Milanom Petrovićem, endokrinologom, koji radi u Opštoj bolnici Gornji Milanovac. Inače, krajem 2019. godine odradili smo projekat Živeti sa dijebetesom i konkurisali kroz drugi projekat Razvoj zdravstva Srbije i dobili grant kako bi unapredili rad Savetovališta – kaže doktorka Danijela Stanojević, specijalista opšte medicine i odgovorni lakar Savetovališta za dijabetes, Doma zdravlja Gornji Milanovac.
Inače, Dom zdravlja Gornji Milanovac i Novo Nordiska, uz podršku Ministarstva zdravlja, a u cilju unapređenja rada Savetovališta za obolele od dijabetesa, polovinom maja, organizovali su predavanje namenjeno lekarima Službe za odraslo stanovništvo, koje je održala profesorka dr Teodora Beljić Živković.
– Tada nam je predstavljen ovaj novi koncept rada Savetovališta koji sada primenjujemo. A to podrazumeva da imamo dve prostorije koje su povezane. U jednoj sestra priprema pacijenta za pregled, a zatim dolazi u drugu, kod lekara. Inače, osim lečenja veoma je važna preventiva tj. da na vreme prepoznamo dijabetes. Na teritoriji opštine Gornji Milanovac oko 3000 osoba je registrovano kao obolelo od dijabetesa, od toga troje dece – kaže Stanojević.
Prema njenim rečima ima dosta njih koji su oboleli od dijabetesa a ne znaju.
– Pored tih 3000 koji su u evidenciji ima oko 10 odsto potencijalno već obolelih., jer dijabetes može neko da nosi desetak godina sa pritajenim simptomima, (a to su blagi umor, povećana žeđ, blaga pospanost ili češće uriniranje) koje ne prpeoznaje i zbog toga ne odlaze kod lekara. E, tada se događaju komplikacije – napominje doktorka Stanojević.
Ona ističe da rad Savetovališta za dijabetes, prvenstveno se bazira na prevenciji komplikacija i ukazivanju na zdrave stilove života a to su pravilna ishrana kod dijabetičara, značaj fizičke aktivnosti u regulaciji dijabetesa.
– I zbog toga smo mi ovde, da im ukažemo koliko je sve to ozbiljna priča i koliko možemo da im pomognemo. Mi smo prepoznali potrebu da iskoračimo u tom pravcu i da budemo aktivniji u tom segmentu rada. Smatram da našim aktivnostima, u okviru Savetovališta, uspevamo u tom pravcu, jer već imamo rezultate. Mi smo u IZIS sistemu i za godinu dana smo već izdali termine. Dakle, sve ono što je potrebno i što jednom dijabetičaru na godišnjem nivou treba odraditi, ove se odradi – ocenjuje Stanojević.
Savetovalište radi svakog radnog dana od 7 -14 sati kada građani mogu uraditi besplatno merenje šećera u krvi, HBA1C (prosek tromesečnog šećera), edukaciju o pravilnom davanju insulina penom, glukagona, a konsultacije sa doktorima, koji rade utorkom i četvrtkom, imaju od 10h – 17h.
Dobru saradnju imaju i sa Društvom dijabetičara iz Gornjeg Milanovca sa kojim su ostvarili niz preventivnih akcija.
– Zbog koronavirusa naše akcije su bile organizovane u manjem broju nego inače. Takođe, u Benu apotekama jednom mesečno sprovodiće se besplatno preventivno merenje šećera, o vremenu održavanja akcije građani će biti blagovremeno obavešteni. Sadai Dom penzionera se sam organizovao pa će sredom i petkom, jednom mesečno, organizovati preglede. A, tu je i rad Savetovališta, plus što njihovi doktori imaju online podršku profesorke dr Teodore Beljić Živković, što svima nama mnogo znači – kaže Milan Dražović, predsednik Društva dijabetičara Gornji Milanovac.
Doktorka Danijela Stanojević ističe da Milanovčani sada imaju dostupnu profesorku do koje je veoma teško stići, a lekari Savetovališta su ti koji treba da prepoznaju pacijente kojima je potrebna kosultacija sa njom.
Pacijenti obuhvaćeni savetovališnim radom su oboleli od dijabetesa, insulin zavisni pacijenti, pacijenti sa intolerancijom glukoze, gojazni pacijenti, hipertoničari, pacijenti sa hiperlipidemijama i članovi porodice obolelog od dijabetesa.
V. Popović,