Poslodavci su u obavezi da zaposlenima pruže informacije o simptomima bolesti koje mogu biti prouzrokovane visokim temperaturama – dehidraciji, suncanici, toplotnom osipu, toplotnoj iscrpljenosti i grčevima, posebno toplotnom udaru.
Savez samostalnih sindikata Srbije poziva poslodavce da danas i svih narednih dana, kada spoljna teperatura prelazi 36 stepeni na otvorenom, obustave radove izmedu 11 i 16 casova i ne dozvole da zaposleni budu izloženi direktnom sunčevom zračenju.
Zaposleni istovremeno imaju pravo, shodno Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu, Pravilniku o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na radnom mestu i Smernicama za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama, da zahtevaju od poslodavaca da budu zaštićeni od štetnog dejstva atmosferskih uticaja na njihovu bezbednost i zdravlje.
SSSS poziva zaposlene i poslodavce da ovih dana međusobno sarađuju i odgovorno primenjuju sve predviđene mere u zaštiti zdravlja i bezbednosti tokom rada: prilagode režim rada visokim temperaturama, organizuju česte pauze, unošenje velikih količina vode i bezalkoholnih pića, obezbeđivanje prostorija za rashlađivanje i sklanjanja od Sunca.
Takođe, organizuju uvođenje čestih zamena zaposlenih, obezbeđivanje i pružanje neophodne prve pomoći ukoliko dođe do zdravstvenih problema zaposlenih.
Poslodavci su u obavezi, takođe, da zaposlenima pruže informacije o simptomima bolesti koje mogu biti prouzrokovane visokim temperaturama – dehidraciji, sunčanici, toplotnom osipu, toplotnoj iscrpljenosti i grčevima, posebno toplotnom udaru.
Istovremeno, pozivamo poslodavce koji radni proces organizuju u zatvorenom da obezbede da temperatura u radnim prostorijama, bez obzira na vrstu posla, može da bude maksimalno 28 stepeni.
U središtu svih aktivnosti, zdravlje i bezbednost na radu mora da bude na prvom mestu, poručuju iz SSSS, prenosi Tanjug.
Orbović: Nisam čuo da je neko od poslodavaca uvažio preporuku i prekinuo rad zbog visoke temperature
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović rekao je danas da nije čuo da je neko od poslodavaca zbog visoke temperature obustavio rad između 11 i 16 sati, kako je preporučio taj sindikat.
„Nisam čuo da je neko od poslodavaca obustavio posao u periodu najviše dnevne temperature, između 11 i 16 sati”, rekao je Orbović za Betu.
SSSS je danas pozvao poslodavce da, kada spoljna teperatura prelazi 36 Celzijusovih stepeni na otvorenom, obustave radove između 11 i 16 časova i ne dozvole da zaposleni budu izloženi direktnom sunčevom zračenju.
Vlada Srbije je 2007. godine donela uputstvo prema kome se poslodavcima „preporučuje da rad organizuju tako da u najtoplijem periodu dana, od 11 do 16 sati, kada je temperatura iznad 36 stepeni, spreče obavljanje teških fizičkih poslova i direktnom izlaganju suncu, ako proces rada to dozvoljava”.
Orbović je rekao da se ovih dana u kompanijama, uglavnom prave pauze na oko dva sata i koriste osvežavajuća pića, ali da se rad ne prekida.
Istakao je da to nije korektno jer su vrućine nenormalne, ne samo na otvorenom prostoru, već i u halama.
Taj sindikat je, kako je rekao, godinama tražio od države da kada su temperature tropske, proglasi vanredno stanje, ali da nije nailazio na „razumevanje”.
Sindikati su zbog toga, prema njegovim rečima optuživani da izmišljaju, a ministri rada su tvrdili da su radnici navikli na rad i u takvim uslovima.
Saša Dimitrijević, zadužen za bezbednost i zdravlje na radu u sindikatu UGS „Nezavisnost” rekao je da preporuku niko ne poštuje jer nema sankcija.
„Preporuka ne podrazumeva sankciju, već ostavlja poslodavcu na volju da odluči da li će je poštovati. I kada su se dešavale nesreće skoro nikad niko nije odgovarao”, rekao je Dimitrijević, prenosi Beta.
Dodao je da je video da danas radnici rade na izgradnji Beograda na vodi i da pretpostavlja da se eventualno poštuje preporuka da se napravi pauza.
tanjug