Zaposleni u prevozu robe u međunarodnom i domaćem transportu teretnim motornim vozilima stupiće u štrajk upozorenja 8. maja, u periodu od 14 do 15 časova, najavljeno je iz Sindikata vozača Srbije.
Štrajk će se sprovoditi koordinisano na teritoriji cele Srbije skladu sa aktuelnim zakonskim propisima prenosi portal Pluton Logistics.
- Štrajk upozorenja spovešće se tako što se transport robe neće obavljati u tom periodu, s tim da će minimalni proces rada u transportu biti u skladu sa članom 10 Zakona o štrajku, određen odlukama ili opštim aktom poslodavaca kojima se određuje minimum procesa rada. Štrajk se ispoljava prekidom rada na mestu gde se učesnici štrajka zateknu u tom trenutku, a na način koji neće ekspromptno uticati na protok saobraćaja i ometati ostale učesnike u saobraćaju, niti uticati na zdravlje i bezbednost ljudi i imovine – navodi se u saopštenju sindikata.
Učešće u štrajku imaju svi zaposleni u prevozu robe, koji će se po početku štrajka okupiti na unapred određenim lokacijama.
Štrajkački odbor će biti raspoređen na nekoliko lokacija, pre svega na graničnim prelazima Horgoš i Batrovci, kao i na carinskom terminalu Beograd.
Kako su precizirali u Sindikatu vozača, štrajk upozorenja organizuje se radi ispunjenja sledećih zahteva:
-Ubrzanje postupka carinjenja na carinama u unutrašnjosti Srbije;
-Ubrzanje protoka vozila na graničnim prelazima prilikom ulaska i izlaska iz zemlje (tehično-pravnim sredstvima);
-Organizacija fizičko-tehničkog obezbeđenja za sve učesnike u saobraćaju, koji su zbog situacije na graničnim prelazima prinuđeni da prave pauzu na putu ili u neposrednoj okolini, a izloženi su napadima migranata i povredi carinskog prostora;
-Umanjenje cene inicijalne i periodične obuke, kao i cene izdavanja CPC sertifikata ukidanjem takse;
-Omogućavanje drugih načina pohađanja periodične obuke i u toku dužeg vremenskog perioda;
-Rešavanje statusa viznog režima za sve zaposlene koji se bave drumskim prevozom robe i putnika u međunarodnom transportu, odnosno, pokretanje postupka liberalizacije boravka u Šengen zoni kao i na teritoriji Švajcarske, na neodređeno, sve dok se bave ovim poslom.
U saopštenju navode da se pomenuti zahtevi odnose isključivo na štrajk upozorenja, a da će, ukoliko ne dođe do poboljšanja situacije po pitanju ovih stavki, uslediti generalni štrajk sa proširenom listom zahteva.
O planiranom štrajku, prema navodima Sindikata, obavešteni su poslodavci (kroz sistem obaveštavanja Poslovnog udruženja Međunarodni transport), Ministarstvo saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture, Upravu carina, Agenciju za bezbednost saobraćaja, kao i policijske uprave u mestima u u kojima se nalazi carinska ispostava ili granični prelaz (uz prijavu skupa).
Sindikat vozača Srbije navodi da je, u skladu sa članom 6 Zakona o štrajku, pozvao pomenuta državna tela da otpočnu pregovore za sporazumno rešavanje zahteva.