Na jučerašnjem protestu u Nišu (1. mart) donet je „Studentski edikt“ i proglašen takoreći aklamacijom od prisutnih, koji su stigli u Niš iz svih krajeva Srbije, a na predlog samoorganizovanih studenata u blokadama i protestima protiv sistemske korupcije u Srbiji. Edikt je podeljen u osam članova: Sloboda, Država, Pravda, Dostojanstvo, Znanje, Solidarnost, Budućnost. Šta u njemu piše:
O SLOBODI
Srbija je zemlja slobodnih ljudi. Sloboda nije milost, već osnovno pravo, neodvojivo od dostojanstva svakog građanina. Sloboda je temelj demokratskog društva, naših zakona, naše reči i naših misli.
O DRŽAVI
Država je zajedničko dobro svih njenih građana i institucije moraju služiti narodu i biti temelj poverenja, a ne instrument moći pojedinaca. Zalažemo se za državu u kojoj zakon predstavlja vrhovni autoritet i gde politička funkcija znači službu građanima, a ne privilegiju.
O PRAVDI
Pravda je osnov stabilnog društva, a nezavisno sudstvo, slobodni mediji i institucije moraju delovati po zakonu, a ne pod političkim pritiskom. Jednakost prava mora biti stvarnost za svakog građanina Srbije.
O MLADIMA
Mladi su pokazali da nisu samo naslednici Srbije, već njeni ustavobranitelji. Studenti, kao nosioci ove borbe, čuvaju vrednosti na kojima treba da počiva naše društvo i tražimo sistem zasnovan na trudu i znanju.
O DOSTOJANSTVU
Zalažemo se za društvo u kojem se poštuje dostojanstvo svakog pojedinca. Dostojanstvo podrazumeva da nijedna osoba ne bude dovedena u položaj poniženja zbog svojih stavova i mišljenja. Želimo Srbiju u kojoj stručnjaci nisu potcenjeni i gde se znanje vrednuje više od poslušnosti, a mladi vide nadu u svojoj zemlji.
O ZNANJU
Znanje je temelj napretka svakog društva, zbog čega tražimo da Srbija ulaže u nauku, istraživanje, obrazovane i kulturu kao prioritete razvoja. Univerziteti moraju biti nezavisni centri izvrsnosti, a ne poligoni za kupovinu diploma i političke uticaje.
O SOLIDARNOSTI
Putevi naših gradova, od Niša do Novog Sada, od Beograda do Kragujevca, svedoče o snazi narodnog jedinstva. Ova solidarnost, do sada nepoznata sistemima zasnovanim na razdoru, postaje naš zavet i naša snaga, koju ćemo braniti i negovati.
O BUDUĆNOSTI
Pretvarajući pojedinačne glasove u silu promene, dokazali smo da Srbija nije skup podeljenih interesa, već zajednica građana koja deli viziju budućnosti. Neka ovaj Edikt bude naša obaveza, naše međusobno obećanje ćemo graditi državu koja će pripadati svima. Državu u kojoj će pravda i sloboda biti jače od bilo kog pojedinca, u kojoj se vlast neće služiti narodom, već će ona služiti narodu.“
Studentski edikt proglašen je simbolično upravo u Nišu, rodnom gradu rimskog cara Konstanitina Velikog, koji je Milanskim ediktom 313. godine proglasio versku ravnopravnost i zasustavio progon hriščana u Rimskom carstvu. Studentski edikt naslanja se i na prvu modernu deklaraciju o društvenim slobodama čoveka (Univerzalnu povelju o ljudkim pravima), koja je u sličnoj formi edikta doneta u Parizu 1948. godine na generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
Izvor: FoNet/VREME/GMInfo.rs