Marinika tepic487 skrinc5a1ot kzn hol narodne skupc5a1tine

Tepić o nacrtu zakona o policiji: Mreže za hvatanje ljudi, razbijanje demonstracija zvučnim talasima, elektrošokovi, službene legitimacije posle kraćeg kursa…

Premier nikad brzi gm 600x130 1 78

Zvuči kao arsenal policijskog oruđa iz nekog distopijskog futurističkog filma poput „Brazila“, „Farenhajta 451“ ili „Igara gladi“.

Ali elementi iz naslova članka, uz biometrijsko praćenje i prepoznavanje lica sa snimaka nadzornih kamera, navodno pretresanje stanova bez sudskog naloga i neophodnih svedoka i još štošta „neverovatnog“, utkani su u nacrt novog Zakona o unutrašnjim poslovima u Srbiji, koji je prema rečima Marinike Tepić, poslanice iz opozicionog SSP-a, najprikladnije nazvati „Vuhan zakon“. Ona je izrazila i zahtev da se ovaj, kako je naglasila, „skandalozan i represivan“ akt odmah povuče iz procedure.

– To je zakon kojim se uspotavlja policijska država, – obrazložila je Tepić na današnjoj konferenciji za medije u holu Narodne skupštine. – Zakon čiji su autori i naručioci opsesivno usmereni na hvatanje ljudi, njihovo praćenje i razbijanje demonstracija. Zakon kojim se uvode represivne metode kao što su mreže, elektrošokovi. Moram da priznam da su zakonopisci vodili računa, pa su u zakonu naveli da policajci moraju biti naročito pažljivi prema trudnicama i srčanim bolesnicima kada koriste elektroškove. To doslovno piše i zato ga mi nazivamo Vuhan zakon, po ugledu na kineski grad Vuhan, koji je zaista trpeo najrepresivnije mere tokom demonstracija.

Tumačeći nacrt, Tepić je još izdvojila da se njime i ministru policije daju ogromna ovlašćenja, čime se ugrožava i ono malo što je preostalo od samostalnosti u radu policije i od važenja Ustava uopšte jer je ovakav Zakon, kako je dodala, potpuno neustavan. Javno je tražila da nadležni državni organi odgovore kako je došlo do nabavke pomenutih sredstava prinude jer, prema njenim rečima, ona su već kupljena, a obuka za korišćenje počela.

– Nabavka elektrošokova iz člana 125 (nacrta novog Zakona, prim. aut.), zvučnih talasa za razbijanje demonstracija iz člana 134, mreža za hvatanje ljudi, kao da su životinje, iz člana 121? Zašto ovo pitam? Zato što imamo direktna saznanja iz MUP-a da je sva ova jeziva represivna oprema već nabavljena, a da se sada, kao kada je bio slučaj sa biometrijskim kamerama, samo naknadno unosi u zakon da bi se legalizovala. Kako su obezbeđena ta sredstva za hvatanje, elekromagnetna sredstva i uređaji za emitovanje zvučnih talasa, čak i ako su nabavljena na poverljiv način preko Vlade? Koje je bilo pravno utemeljenje i osnov da se ona kupe?

Tepić navodi saznanja da se i biometrijski nadzor već sprovodi, ali to tajno, prvenstveno nad političkim protivnicima vlasti i drugim nepodobnim licima. Ona je podsetila da su iz njene SSP i opozicije dugo upozoravali na postojanje kvazipolicijskih grupa, na udruženja čiji su članovi „mahali kvazi značkama, u kvazi uniformama“, i da se sada sprema njihova legalizacija.

– Ovim zakonom se omogućava da partijski komesari, batinaši i ko zna ko još, steknu prave policijske značke na osnovu samo osnovne policijske obuke i da nakon toga mogu bez ikakvog naloga tužioca i sudije za prethodni postupak da nam upadaju u stan, – rekla je Tepić. – Recimo, od prošle godine ta obuka izgleda tako što je izbačen intervju sa kandidatom, koji je nosio četvrtinu poena na ispitu, ali je ubačeno penjanje uz konopac dužine 50 metara. Da dobijemo time šta? Spajdermene, da nam još lakše upadaju u stan?

Tvrdi da će ovakvim zakonom i ona minimalna, „zaista tužna, ali kakva-takva kontrola tužilaštva i sudstva u istragama, biti potpuno eliminisana (…) kako bi se onemogućile istrage koje žuljaju vlast“, dok je strah ljudi od njegove eventualne primene ogroman zbog otvorenog prostora za zloupotrebu i progon političkih oponenata, ali i drugih građana koji nekome, sa ovakvim nekontrolisanim ovlašćenjima, ne budu po volji.

Nacrt zakona sadrži brojne odredbe koje imaju negativne posledice po prava građana. Pre svega na privatnost, nepovredivost stana, zaštitu novinarskih izvora, slobodu udruživanja, zabranu diskriminacije, ali i zaštitu drugih prava i sloboda građana od prekomernih ovlašćenja policijskih službenika, istaknuto je danas u press centru UNS-a na tribini posvećenoj ovoj temi, koju možete pogledati na linku OVDE.

 

ŠTA KAŽU U MUP-u?

Imajući u vidu da je Tepić iznela svoje kritike i upozorenja na planiranu primenu novog Zakona o unutrašnjim poslovima danas popodne, pojašnjenja novina u ovom propisu, koja su dali predstavnici MUP-a juče, uglavnom su se ticala upotrebe biometrijskog nadzora, pa odgovore u vezi sa mrežama i sličnim sredstvima očekujemo u narednim danima. U međuvremenu, kako su juče naglasili iz MUP-a, a prenose Novosti.rs i Beta.rs, zamenik sekretara MUP-a, major Milica Bondžić, rekla je, osim ostalog, da će provera identiteta putem savremene tehnologije biti moguća samo po naredbi suda i isključivo u cilju otkrivanja kriminalaca i nestalih osoba.

 – Pogrešno je tumačenje da će upotrebom ovog ovlašćenja biti ugrožena privatnost građana. Obrada biometrijskih podataka primenjuje se u policijama desetak zemalja članica EU. Odluku o korišćenju ove mogućnosti neće donositi policijski službenik. Ona će biti tretirana u skladu za Zakonom o krivičnom postupku, kao što se primenjuju posebne dokazne radnje. Policijski službenik, koji ne može na drugi način da proveri identitet osoba, podnosiće inicijativu javnom tužiocu, koji će potom predložiti sudiji za prethodni postupak donošenje naredbe o primeni ovog mehanizma, – objasnila je Bondžić.

Kako je još rečeno, novim policijskim propisima pripremljen je i niz mera koje bi trebalo da spreče zloupotrebe. Sistem video-nadzora će se nalaziti u prostoriji koja je obezbeđena sistemom kontrole pristupa i drugim oblicima zaštite. Propisan je sistem podeljenih uloga, takozvanog „duplog kluča“, što znači da niko neće imati pristup celokupnoj bazi podataka, dok će svaki zahvat informacija biti evidentiran.

– Biometrija je neophodna za efikasan rad policije, posebno u borbi protiv međunarodnog terorizma. Interpol već više godina koristi softver za prepoznavanje lica, koji mi nemamo jer nam zakonski okvir ne dozvoljava njegovo korišćenje. Međunarodne policijske organziacije imaju precizne pravilnike koji regulišu korišćenje podataka. Sud uz to ima pravo da u svakom trenutku zatraži kontrolu primene ove mere, – objasnio je Dejan Bojović, načelnik Uprave policije.

Pravnici policije negirali su da postoji opasnost od širenja kruga ovlašćenja policije koja se tiču uslova pod kojima bez sudskog naloga mogu da ulaze u stanove građana. Objašnjeno je da je ova mogućnost i do sada postojala u Zakonu o krivičnom postupku, ali da je sada dodatno precizirana. To se odnosi samo na situacije otklanjanja neposredne opasnosti, poput terorizma ili nasilja u porodici, rekli su juče u MUP-u.

– Da ponovimo, policijski službenik je i do sada po Zakonu o krivičnom postupku imao pravo da uđe u tuđi stan i pretrese ga bez prisustva svedoka. Nacrtom je precizirano da je jedan od osnova za upad i osnovana sumnja da se priprema neko krivično delo, jer je takav osnov nedostajao policiji da reaguje, naročito kada je reč o nasilju u porodici, – naglasila je Bondžić, zaključivši da će predloženi članovi novog zakona na kraju zavisiti od ishoda javne rasprave.

Podsećamo, javna rasprava o nacrtu predloga novog Zakona o unutrašnjim poslovima produžena je do 22. januara 2023.

M.Mijatović/GMInfo.rs

Pratite nas i na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *