Ustavni sud je objavio zvanično Odluku sa današnje sednice, kojom je Uredbu Vlade Srbije od pre dve godine, o stopiranju projekta „Jadar“, proglasio neustavnom. U javnom saopštenju Suda se navodi:
„Ustavni sud je na 9. sednici održanoj 11. jula 2024. godine doneo Odluku IUo-39/2022 kojom je utvrdio da Uredba o prestanku važenja Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita „Jadar“, nije u saglasnosti sa Ustavom i zakonom. U Odluci koja se, saglasno Ustavu, javno objavljuje u „Službenom glasniku RS“, Ustavni sud je ocenio da se iz Ustavom utvrđene nadležnosti Vlade i zakonskih odredaba kojima se uređuje prostorno planiranje, ne može zaključiti da Vlada nije bila nadležna da donese Uredbu o prestanku važenja Uredbe kojom je bio utvrđen prostorni plan područja posebne namene, ali je utvrdio da je Vlada prekoračila granice svoje nadležnosti time što je Uredba doneta na način koji nije u saglasnosti sa članom 3. Ustava i odredbama Zakona o Vladi i Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu – navodi se u saopštenju suda.
Ustavni sud je posebno dodatno ukazao da se donetom odlukom „ne oživljava“ prethodno doneta Uredba o utvrđivanju PPPPN iz 2020. godine, pri čemu se „ne zadire ni u ustavnu nadležnost, odnosno pravo i dužnost Vlade da utvrđuje i vodi politiku i da, u skladu sa Ustavom i zakonom, odluči o daljoj realizaciji konkretnog projekta“.
Šta je projekat „Jadar“
Podrazumeva istražne rudarske radove i kasniju eskploataciju litijuma i bora u delu Zapadne Srbije, u dolini reke Jadar, koje namerava da sprovede rudarsko-metalurška kompanija Rio Tinto, odnosno njena ćerka firma Rio Sava Eksplorejšn. Najavljena izgradnja rudnika, uz prateća odlagališta jalovine, te korišćenje i tretman voda i hemikalija u procesu dobijanja litijum-karbonata i borne kiseline, te uticaj rudnika i tehnološkog procesa ekstrakcije na životnu sredinu tog i šireg područja, izazva velike nedoumice i zabrinutost građana.
Polje planiranog istraživanja i eventualne eksploatacije ruda bora i litijuma zahvata i deo opštine Gornji Milanovac u reonu Pranjanskog kraja.
Protest građana pred Ustavnim sudom
Udruženja građana, aktivisti i javne ličnosti, koji smatraju da će poništavanjem uredbe Vlade biti i formalno-pravno otvoren put stranim kompanijama da stvore desetine rudnika po Srbiji i unište plodnu zemlju, šume i vode, tražili su od rano jutros u Beogradu da ih predsednik Ustavnog suda primi na razgovor pre održavanja sednice. Njihov zahtev je odbijen, a Sud je oko 11 sati doneo odluku da je Uredba neustavna. Zahtev za ocenu ustavnosti te Uredbe ranije je podneo Rio Sava Eksplorejšn.
Odgovori iz Rio Sava Eksplorejšn
Kako saznaje N1, Rio Sava Eksplorejšn dala je sledeće navode na upit novinara povodom današnjih događaja:
„Kao što smo već izjavili, nakon što je Vlada Srbije stavila van snage prostorni plan posebne namene projekta Jadar, kompanija Rio Sava Eksplorejšn je iskoristila raspoloživa pravna sredstva u skladu sa propisima Republike Srbije. Nemamo nikakvih saznanja, niti smo informisani o odlukama Ustavnog suda Srbije kojima se menja status projekta Jadar.“
Dalje navode da poštuju pravo građana Srbije na miran protest, ali ističu da se protiv projekta Jadar vodi „intenzivna kampanja širenja dezinformacija“.
„Razumemo da su kao rezultat takve kampanje ljudi zabrinuti i stoga podržavamo javni dijalog na osnovu činjenica, pre svega među stručnjacima“, navode iz Rio Tinta.
Na zvaničnom sajtu Rio Tinto Srbija istaknuto je da se za projekat „Jadar“ planira ulaganje od 2,55 milijardi dolara i otvaranje 1300 radnih mesta tokom funkcionisanja rudnika. Takođe se, uz niz priloženih nacrta studija o ekološkoj proizvodnji i očuvanju životne sredine, pojašanjava da će, „ukoliko se realizuje, rudnik Jadar proizvoditi litijum-karbonat kvaliteta pogodnog za izradu baterija za električne automobile i baterija za skladištenje energije iz obnovljivih izvora. Pored toga „Jadar“ bi proizvodio i borate, koji se koriste u razvoju opreme za obnovljive izvore energije kao što su solarni paneli i vetroturbine.“
M.M.GMInfo.rs