Gas plin

Kako će nam preračunavati kubike gasa u kilovate i koliko će to da nas košta

Za mesec dana na računima za utrošeni gas dobijaćemo drugačije obračune. Na njima više neće pisati broj utrošenih kubika, već kilovat-časova. Iako iz Srbijagasa uveravaju da nas ova promena neće „udariti po džepu“, svaki potrošač bi hteo da zna po kojoj računici će se kubici pretvoriti u kilovat-časove i – koliko će to da nas košta. Kako sada stvari stoje – od kubika gasa će se dobijati nešto više kilovat-časova toplote nego što piše na web stranicama srpskih didtributera gasa, što znači da će ti kilovat-časovi – biti jeftiniji. U konačnom rezultatu to znači nepromenjen račun. Bar za sada, objavio je N1.

Stručnjak za energetsku efikasnost Slobodan Jerotić, za portal N1 ističe da prelazak sa naplate prema kubnom metru na naplatu prema kilovat-satu (kWh) ne bi smeo da promeni odnosno uveća troškove domaćinstva, jer se suštinski potrošnja gasa ne menja.

On ističe da, prema standardima u Srbiji, kubni metar gasa sadrži 9,24 kilovat-časova toplotne energije.

„Možemo da smatramo da je podatak o toplotnoj moći gasa od 9,24 kWh/m3 do 9,30 kWh/m3 tačan i da u tim granicama treba da bude i osnovica za obračun po novom modelu koji stupa na snagu 1. oktobra ove godine“, kaže Jerotić za portal N1.

Međutim, Agencija za energetiku već je usvojila Odluku o izmenama i dopunama metodologije za određivanje cene prirodnog gasa za javno snabdevanje, u kojoj se navodi da će se postojeći tarifni elementi izraženi u kubnim metrima deliti brojem – 10,26.

Ovo, praktično, znači da država računa da kubik gasa oslobađa veću toplotnu moć – onu od 10,26 kilovat-časova.

To, dalje, znači da će nam na računima za svaki utrošeni kubik gasa pisati 10,26 kilovat-časova, a ne 9,3 kilovat-časova ili 9,5 kilovat-časova koliko i sami distributeri gasa navode na svojim sajtovima.

Ipak, računi ne bi trebalo da budu veći, jer i sam Srbijagas na svom sajtu navodi da će cena od oktobra za kilovat-čas gasa biti niža – 3,42 dinara. Ta cena odgovara toplotnoj moći od 10,26 kilovat-časova, dok bi cena koja odgovara toplotnoj moći od 9,5 kilovat-časova bila 3,67 dinara.

Dakle – trošićemo više kilovat-časova, ali po nižoj ceni. Za sada…

Novi račun bi mogao da izgleda ovako:

1.000 m3 gasa x 10,26 kWh/m3 * 3,42 din/kWh = 35.089,20 dinara

A po starom načinu računanja bi izgledao ovako:

1000 m3 x 35,11 dinara/m3 = 35.110 dinara

Izgleda vrlo slično, ali ne bi trebalo da bude tako jer je u stvari: 1000 m3 x 9,26 kWh/m3 x 3,42 din/kWh = 31.669,20 dinara

Ipak je uvećanje za 10,7%. Pitanje je kako se došlo do koeficijenta 10,26? Možda nam od 1.10.2022. stiže gas koji je kvalitetniji, a možda je ipak poskupljenje na mala vrata?

Autor:Predrag V. Popović, N1 Beograd

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *