Muzej rudničko-takovskog kraja radi već drugu godinu realizuje projekat Mala škola etnologije. U želji da deci približe našu kulturu i običaje, napravili su ovu školicu za decu predškolskog i nižeg školskog uzrasta i krenuli u realizaciju jedne po jedne teme.
Do sada su obradili teme Stari zanati, Tradicionalna odeća Šumadije i Bajke, a trenutno je aktuelna Mala škola etnologije koja nosi podnaslov „Vašar je bio, a na vašaru…“
– Ovog puta učesnici naše školice su učenici trećeg i četvrtog razreda OŠ“Sveti Sava“. Deca imaju priliku da se u toku stručnog vođenja kroz izložbu o vašarima upoznaju sa tradicijom održavanja vašara, zanatima i proizvodima koji su se na vašarima prodavali. U kreativnom delu osmišljavaju šare kojima ukrašavaju svoja liciderska srca. To srce pored raznih ukrasa ima i malo ogledalo. Takva srca su nekada momci poklanjali devojkama kao znak svoje simpatije, pažnje i ljubavi. Legenda kaže da je to simbolično značilo da momak poklanja devojci svoje srce i kada bi je, nakon što se u njemu ogledala, pitao koga vidi u srcu, ona odgovarala da vidi sebe, to je bio znak da je ona u njegovom srcu i da mu se dopada – kažu u Muzeju.
Projekat Mala škola etnologije iz Muzeja rudničko-takovskog kraja potpisuju viši kustos- pedagog Irena Đorđević i kustos etnolog-antropolog Nataša Polomac Petković.
Saradnici na pojektu su i kustos istoričar umetnosti Ana Jelić i kustos etnolog-antropolog Ivan Belić.
– Veliki je spektar tema koje ovom školicom želimo da obradimo, a kako je dobra zainteresovanost i dece i prosvetnih radnika za dosadašnje teme, svi su izgledi da ćemo sa realizacijom ovog projekta nastaviti i nadalje – ističu u Muzeju.
GMinfo/RTK