Posle beogradske premijere u Muzeju Vuka i Dositeja, monodrama „Ja ću tebi ljuba biti“ izvedena i u našem gradu
Muzej rudničko-takovskog kraja u sardnji sa Muzejom Krajne iz Negotina predstavio je našim sugrađanima monodramu „Ja ću tebi ljuba biti“.
Muzejski teatar kao oblik komunikacije je primenjeno pozorište, koje publiku angažuje na više nivoa, posebno na emocionalnom i intelektualnom. Program ovog tipa, na interaktivan način, često uključujući i posetioce, rekonstruiše istorijske događaje i pomaže publici da razume kulturnu baštinu koja se na ovaj način interpretira.
Reč je o modelu starom oko jednog veka. U srbiji se ovaj način komunikacije koristi već više od jedne decenije, uglavnom u beogradskim muzejima.
Muzej Krajne sa monodramom „Ja ću tebi ljuba biti“ se pridružuje beogradskim muzejima i nudi i ovaj oblik komunikacije i interpretacije kulturnog nasleđa.
Monodrama posvećena slavnom srpskom kompozitoru Stevanu Mokranjcu ima za cilj afirmaciju tradicije, kulture i muzičkog obrazovanja, kao i negovanje vrednosti srpske istorije i opšte kulture.
Autor celog projekta je Sanja Radosavljević, kustos pedagog Muzeja Krajne, dok kostim potpisuje kostimograf Milan Perišić, a vlasuljara Vida Jakšić Biro je bila zadužena za periku.
Beogradska glumica Ljiljana Jakšić odevena u raskošan kostim tadašnje modenske Evrope, oživela je lik Marije Mokranjac, upoznala nas sa životom i delom svog supruga Stevana, kao i sa znamenitim ličnostima epohe, dočarala nam istorijske prilike i podsetila na vanvremenske kompozicije Stevana Mokranjca. Priča je bazirana na prepisci između Stevana i Marije, iz koje upoznajemo ljudsku stranu Mokranjčeve ličnosti i saznajemo da je on bio nežan i pažljiv čovek privržen svojoj porodici.
Monodramu „Ja ću tebi ljuba biti“ gledaoci su mogli da dožive dvojako: i kao izražajnu interpretaciju lirske poeme jedne izuzetno senzibilne, odane žene i kao najverniji intimni portret Stevana Stojanovića Mokranjca.
T.G.