U prvom oslobađanju Gornjeg Milanovca, 28. septembra 1941. godine učestvovali su Takovski i Ljubićski NOP odredi i Takovski četnički odred pod vođstvom poručnika Zvonimira Vučkovića.
Naređenje da formira samostalni četnički odred, Zvonko Vučković dobio je 8. septembra od pukovnika Dragoslava Mihailovića.
Zajednički napad za oslobođenje grada počinje 28. septembra. Nemačke jedinice nisu bile brojne ali su bile izuzetno snažne sa najmodernijim naoružanjem.
Grad je imao oko 3000 stanovnika. Plan napada sastavili su poručnik Vučković i Branko Rakić, učitelj komandir Takovskog NOP odreda.
Četnički odredi su prešavši preko reke Despotovice, došli u zapadni deo grada.
Kafana “Šumadija” napadnuta je tačno u 3 sata. Vučković je sa tri borca razoružao 12 nemačkih vojnika bez borbe. Partizani su imali zadatak da zaposednu osnovnu školu. Nemačka posada otvarala je žestoku mitraljesku paljbu, pri čemu su stradala trojica mladih vojnika.
Uvidevši da školu neće lako osvojiti i da preti opasnost da iz pravca Kragujevca stignu nove nemačke trupe, pozvali su Nemce na predaju, zapretivši im miniranjem škole.
Nemački zarobljenici upućeni su na Ravnu Goru a zaplenjeno oružje podeljeno je na dva ravnopravna dela.
U oslobođenom Milanovcu štampane su prve novine JVUO “Sloboda ili smrt”. Uređivao ih je književnik Dragiša Vasić. Izašao je i prvi i jedini broj partizanskog lista “Reč naroda”(list narodnooslobodilačke vojske sreza Takovskog)
Muzej RTK