Izložba „Viki voli spomenike“ otvorena je u subotu, 5. novembra u SKIP centru i tom prilikom predstavljeno je 10 fotografija spomenika kulture, koje će nastaviti dalje takmičenje na svetskom nivou.
Petar Milošević zauzeo je, po ocenama žirija, treće i prvo mesto sa fotografijama Golubačke tvrđave i kule Geneks, dok je drugo mesto osvojila fotografija crkva Svete Trojice u Gornjem Milanovcu, autorke Branke Vučićević Vučković.
– Na ovaj konkurs poslala sam pedesetak fotografija, od kojih je čak 40 ušlo u uži izbor za nagradu, a od 10 odabranih fotografija, koje idu na WLM svetsko takmičenje, četiri su opet moje – rekla je za naš portal Branka Vučićević Vučković.
Izložbu je otvorio Ivan Matejić, koordinator projekta, zahvalivši se svima koji su došli, takmičarima, članovima žirija, kao i SKIP centru.
Objasnio je da je bilo izazovno ponovo pokrenuti takmičenje u Srbiji, ali mu je izuzetno drago što su se ljudi odazvali.
Naveo je i da je važno da na ovaj način čuvamo naše nasleđe, kao i da budemo predstavljeni na međunarodnom nivou.
Potom se publici obratila predsednica žirija, Zorana Milićević, navodeći da je velika čast biti deo žirija takmičenja kao što je ovo i da su nam ovakvi događaji i projekti sve više potrebni. Potom je koordinator projekta proglasio pobedničke fotografije.
„Viki voli spomenike“ je međunarodno takmičenje koje se održava u cilju povećanja vidljivosti kulturnog nasleđa brojnih zemalja. Prvi put je održano 2010. godine, a već 2011. bilo je najmasovnije foto-takmičenje prema Ginisu.
U Srbiji je održano tokom septembra, a u okviru konkursa prikupljeno je čak 1170 fotografija zaštićenih kulturnih dobara. Ostvarenim rezultatima Srbija je zauzela 19. mesto od 43 zemlje učesnice.
Posebno su bili aktivni korisnici iz severnog i centralnog dela Srbije, ali i iz prestonice. Najzastupljenije su fotografije iz Beograda, Novog Sada, centralnih delova Šumadije, Starog Vlaha i Raške.
Članovi stručnog žirija: Zorani Milićević, slikarka i profesorka likovne kulture, Aleksandar Marušić, viš kustos istoričar, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja i Marko Lilić, dipl. ekonomisti, administrator Vikipedije na srpskom jeziku.
izvor: wikimedia.rs