ŽIGOSANA – Priča o Desanki Desi Dugalić večeras

Premier nikad brzi gm 600x130 1 239

Premier nikad brzi gm 600x130 1 239

Predstava je zasnovana na izveštaju Specijalne policije iz decembra 1941. godine

Drama „Žigosana“ u izvođenju glumaca Milanovačkog pozorišta, koja je privukla veliku pažnju javnosti, prvenstveno zbog toga što govori o ratnim zbivanjima na prostoru našeg kraja u četvrtak, 19. januara 2023. godine biće izvedebna na maloj sceni.

Reč je o predstavi zasnovanoj na izveštaju Specijalne policije iz decembra 1941. godine sa saslušanja Desanke Dese Dugalić, prvakinje Narodnog pozorišta, koja je prve polovine 20. veka imala vilu na Rudniku. Predstavu je, po ideji Aleksandre Milošević i Momčila Paunovića na scenu postavio Predrag Lošić (u predstavi tumači islednika policije). U ulozi policajca pojaviće se Luka Andrijević, dok će lik Desanke Dugalić, dramske umetnice, pedagoga i književnice otelotvoriti Zorica Petrović.

Zigosana 2
Foto: z. R. ,

Desa je bila jedna od značajnih umetničkih ličnosti koja je obeležila kulturni, posebno teatarski život između dva svetska rata.

Pored izuzetne umetničke karijere imala je bogat i lični život u kome su se ogledali burni istorijski događaji i promene koje su zahvatile Balkan. Njen životopis podseća na dramsko delo neobičnog zapleta u kome glavna junakinja, posle melodramskog monologa treba da stoički iznese tragične scene.

Sve čime je bila okružena raskoš i beda, bolest, priznanja i porazi bili su samo kulise među kojima se odvijao dug, nepredvidiv, ali ispunjen život Desanke Dese Dugalić.

Svetlo i ton potpisuju Goran Dragutinović i Pavle Mančić, a majstor scene je Milan Aćimović.

Početak predstave je u 20 sati.

315097519 171929045485864 2822052337651490890 n
Plakat

Biografija:

Desanka Desa Dugalić je rođena u Čačku 1897. godine. Školovala se u Valjevu, Beogradu, a potom i u Parizu gde je završila glumačku školu čuvenog profesora Laršea. Po završetku studija vratila se u Beograd i 1920. godine debitovala na sceni Narodnog pozorišta. Govorila je nekoliko jezika i proputovala više kontinenata. Napisala je putopis „Zabeleške s puta kroz Palestinu, Siriju i Egipat“, kao i nekoliko drama. Podučavala je mlade ljude glumačkom zanatu i napisala udžbenik o glumi. Za nepune dve i po decenije rada odigrala je 114 uloga, noseći repertoar Narodnog pozorišta zajedno sa velikanima srpskog glumišta: Rašom Plaovićem, Milivojem Živanovićem, Matom Miloševićem, Vladetom Dragutinovićem, Žankom Stokić i Ljubinkom Bobić.

Srpska Sara Bernar kako su je mnogi zvali je prošla put od bogatašice do siromaha, od miljenice Beograda i medija, do izgnanika bez voljene zemlje i krova nad glavom. Nakon Drugog svetskog rata, igrala je u pozorištima u Montevideu, Paragvaju i drugim mestima gde je bila u izgnanstvu. Zahvaljujući predusretljivosti Mire Trajlović, Desa se u zemlju  vratila nakon smrti supruga Milorada Nedeljkovića, univerzitetskog profesora ekonomije. Kolege su joj pomogle i povratak na scenu. U Ateljeu 212  igrala je u komadima: “Koktel”, “Sunčano jutro” i “Gluvi i nemi”. U šezdeset i devetoj godini, prvi put se oprobala i na filmu. Dobila je ulogu u ostvarenju Vlade Pavlovića “Deca vojode Šmita“, a potom i u filmu “Dim“ Slobodana Kosovalića.

Desanka Dugalić, udato Nedeljković, preminula je 22. aprila 1972. godine u Beogradu. Njoj u čast, Muzej pozorišne umetnosti Srbije 2003. godine priredio je izložbu.

 

Podeli ovaj članak sa ostalim prijateljima