Ljubišina ulja za sunčanje zamenila su skupe preparate: Devojke su poludele za njim, a imaju samo dva sastojka (FOTO)

Umesto skupih i neproverenih ulja kupljenih na plažama, savršen bronzani ten bez ružnog perutanja kože može se dobiti upotrebom dve biljke sa livade. To su hajdučka trava i ivanjsko cveće. Ljubiša Simović iz Gornjeg Milanovca, ljubitelj i poznavalac prirode, koji zna da prepozna i koristi oko 250 vrsta biljaka otkriva za Telegraf ovaj jednostavan recept.

Ovakav prvomajski obrok nikada niste probali: Kompletan meni je sa livade, a ima samo dva sastojka (FOTO) (VIDEO)

Za sunčanje je idealno ulje od hajdučke trave i ivanjskog cveća. To je miks gde lepo pocrnite, nema opekotina i dobije se neverovatna bakarna boja čak i kod onih koji imaju manjak pigmenta, svetle su puti. U teglu od tri litra zapremine naređaju se hajdučka trava i ivanjsko cveće, bez sabijanja, naspe se maslinovo ulje, zatvori i stavi na sunčano mesto da odstoji 40 dana. Posle tog vremena ulje se procedi i sparemno je za upotrebu – jasan je Simović.

On napominje da se svo bilje bere neposredno pred period cvetanja ili tokom cvetanja, što dalje od naselja, po sunčanom i suvom vremenu. Ne treba ga odlagati

u plastične kese.

Kantarion se direktno rasprostire u epitelnim delu kože i može da stvori fleke Foto: Privatna arhiva

Simović upozorava sve koji vole sunčanje da nikako ne koriste kantarionovo ulje za ovu namenu.

Većina ljudi ne zna da je kantarion fotosenzitivna biljka, znači da je osetljiv na svetlost. Oni koji se pred sunčanje mažu ovim uljem unakaze kožu. I kada se pije čaj od kantariona ne treba se izlagati suncu jer mogu da vam se jave tamne fleke po koži. Kantarion se direktno rasprostire u epitelnim delu kože i može da stvori fleke – upozorava Simović.

Bilje se bere neposredno pred period cvetanja ili tokom cvetanja Foto: Privatna arhiva

Hajdučka trava je samonikla biljka i raste uz puteve i na na livadama i pašnjacima. Cveta preko celog leta i tada se i bere, samo gornjih 10- ak centimetara biljke.

Njena lekovita svojstva utiču na izuzetno širok spektar oboljenja.

Hajdučka trava je samonikla biljka i raste uz puteve i na na livadama i pašnjacima Foto: Privatna arhiva

Ivanjsko cveće češće raste u višim predelima, uspravno je, visoko 30 do 60 centimetara i ima zlatnožute cvetove koji mirišu na med. Beru se u julu, kada cvetaju.

Pomalo zaboravljeno, ivanjsko cveće ima izuzetna lekovita svojstva, a koristi se za čajeve, lekoviti sok i spravljanje masti.

VIDEO Prirodni lekovi su prosti. Ovo je jedansa kojim je rođen svako od nas:

(M.R)

Podeli ovaj članak sa ostalim prijateljima